Medzinárodný deň detí

Medzinárodný deň detí

A je to tu. Medzinárodný deň detí nevymizol z našich kalendárov ani tento rok. Sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta je Medzinárodným dňom detí a zvyčajne (ale nie všade) sa oslavuje 1. júna.
História tohto sviatku siaha do 50-tych rokov 20.storočia. V Čechách sa prvýkrát Deň detí slávil v roku 1952. Myšlienka vymedziť pre deti ich deň vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženeve, vo Švajčiarsku ešte v roku 1925. Na tejto konferencii zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii viacero vlád zaviedlo vo svojich krajinách takýto deň, s cieľom urobiť deťom radosť a zároveň poukázať na problémy týkajúce sa detí vo svete, na ich práva a potreby. Neskôr v roku 1949 túto myšlienku vo svete podporili aj Medzinárodná demokratická federácia žien, Medzinárodnej odborovej združenie učiteľov, Svetová federácia demokratickej mládeže. Nie je celkom jasné, prečo bol vybraný práve 1. jún ako MDD. Avšak tento dátum je na svete najobľúbenejší, oslavuje sa vo viac ako 21 krajinách sveta. Úplne prvýkrát vo svete bol Deň detí 1. júna oslavovaný v San Franciscu v spomínanom roku 1925.
Prvý štát, ktorý zaviedol Deň detí, bol v roku 1920 Turecko. V čase, keď Mustafa Kemal Atatürk bol zvolený prezidentom a venoval deťom 23. apríl ako ich deň pod mottom ,, Deti dneška, vládnucej zajtrajška ". Táto tradícia sa v Turecku zachovala dodnes ako symbol toho, že budúcnosť patrí v tejto krajine deťom. Každoročne sa v Ankare 23. apríla zhromaždí deti z celéhoTurecka a na jeden jediný deň v roku si vymení miesto s poslancami v parlamente. Volí si prezidenta a premiéra a vládnu celému Turecku.

 Prečo prvý júnový deň? To nikto presne nevie

Vlády vo viacerých krajinách na základe programu konferencie zaviedli deň detí, aby im urobili radosť a poukázali na ich problémy. Nie je celkom jasné, prečo bol za sviatok detí zvolený 1. jún. Podľa jednej z verzií v roku 1925 čínsky generálny konzul v americkom meste San Francisco zhromaždil skupinu čínskych sirôt a pripravil im sviatok - Festival člnov - drakov. Akcia sa konala práve 1. júna.
MDD má aj svoju vlajku.
Na zelenom podklade symbolizujúcim rast, harmóniu, sviežosť a plodnosť, okolo znaku Zeme sú figúrky v podobe ľudí červenej, žltej, modrej, bielej a čiernej farby. Figúrky znázorňujú rozmanitosť. Znak Krajina značí spoločný dom ľudí.
MDD nebol "komunistickým nápadom",
Cieľom sviatku je urobiť deťom radosť, ale tiež poukázať na problémy týkajúce sa detí na celom svete, ako je napríklad detská práca.

Posolstvo dňa detí
Posolstvom Medzinárodného dňa detí je myšlienka, nech všetky deti majú šťastné detstvo, nech netrpia hladom a smädom a nech majú domov a dobré rodičia. Nech nie sú týrané a nech ich rodičia nenechávajú plakať bez toho aby zistili príčinu. Nech rodičia venujú svoj čas deťom nielen počas tohto jedného dňa v roku, ale po celý rok. A hlavne nech im dajú lásku ...

Kde oslavujú inak

Argentína - Deň detí sa oslavuje druhú augustovú nedeľu ako Día del Ninou.
Austrália - okrem Univerzálneho dňa detí 20. novembra mnohí oslavujú súkromne
Deň detí 1. júla.
Brazília - Deň detí sa tu oslavuje 12. októbra spolu so sviatkom Nossa Senhora da Conceicao Aparecida (alebo Our Lady of Aparecida), teda sviatkom národnej svätej patrónky zosobnené madonou tmavej pleti.
Centrálne Afrika - v štátoch centrálnej Afriky ako Kongo, Konžská demokratická republika, Rovníková Guinea, Kamerun, Gabon, Čad, Stredoafrická republika či Svätý Tomáš oslavuje Deň detí 25. decembra.
Guatemala, Salvador, Singapur - 1. októbra
Irán - 8. októbra
Izrael - 19. októbra
Malajzia - poslednú októbrovú sobotu
Trinidad a Tobago - prvý októbrový pondelok
Hongkong - od roku 1931 sa Deň detí (ale len neoficiálne) oslavuje 4. apríla
Kolumbia - posledný aprílový víkend
Mexiko - keďže 20. novembra sa oslavuje Deň revolúcie, Deň detí pripadá na 30. apríla
Palestína - 5. apríla
Peru - druhú aprílovú nedeľu
India - deti tu oslavujú 14. novembra, teda vždy na výročie narodenia prvého ministerského predsedu samostatnej Indie Džaváharlára Nehru, známeho veľmi vrelým vzťahom k deťom. Okrem toho je to aj symbolických deväť mesiacov (teda štandardné trvanie tehotenstva) od sviatku zamilovaných sv. Valentína.
Indonézia - 23. júla
Kuba - tretiu júlovú nedeľu
Vanuatu - 24. júla sa najprv konajú pochody proti násiliu na deťoch a na podporu práva detí na vlastný názor. Popoludní sú pre najmenších rôzne zábavné aktivity a súťaže.
Venezuela - tretiu júlovú nedeľu
Japonsko - oslavy 5. mája vychádzajú zo syntézy dvoch oveľa starších slávnostných dní, ktorých tradícia siaha až do 8. storočia. Tretieho marca sa prialo všetko najlepšie dievčatkám v rámci festivalu bábik a 5. mája sa malým chlapcom aj prostredníctvom rozvěšování bábik samurajov v rámci festivalu Duanwu priala šťastná budúcnosť.
Kórea - severokórejskej deti oslavujú 2. júna (do roku 1945 to bolo 1. mája) a ich rovesníci v Južnej Kórei 5. mája.
Kostarika - stredoamerický štát oslavuje 9. septembra
Maďarsko - od roku 1931 sa slávil dokonca týždeň detí, od 1950 už len posledná májová nedeľa. Okrem toho sa oslavuje aj UDD (20. novembra).
Nigéria - 27. mája majú v rámci Dňa detí prázdniny na základných a stredných školách.
Španielsko - druhú májovú nedeľu
Švédsko - 13. mája
Paraguaj - na pamiatku Bitky pri Acosta ňu sa Deň detí oslavuje 16. augusta. V roku 1869 tento deň dvadsaťtisícovou armáda brazílsko-argentínsko-uruguajskej koalícia rozdrvila paraguajskej oddiely tvorené aj 3 500 deťmi od 6 do 15 rokov, hoci Paraguaj už bol porazený a kapituloval.
Thajsko - druhú januárovú sobotu. Deti majú zdarma vstup do zoologických záhrad a otvorené sú pre nich aj mnohé vládne a armádne inštitúcie.
USA - v Spojených štátoch sa oslavuje Deň detí v rôznych dátach, existuje okolo 20 rôznych verzií.
Uruguaj - oficiálny dátum 6. januára kvôli sviatku Troch kráľov oslavuje málokto, Deň detí si tak neoficiálne pripomínajú jednu z augustových nedieľ.

Deň detí plný zábavy, hier, darčekov a radosti
Deti sú pre rodičov tým najvzácnejším darom. Dar, ktorý dáva životu zmysel. Raz do roka majú naši najmenší svoj sviatok.
Deťom môže byť úplne jedno či je Deň detí medzinárodnú akciu a ako dlho sa oslavuje. Pre nich je tento deň plný zábavy, zaujímavých akcií, darčekov, voľnejším dňom v škole, proste pohodový deň. Môžeme tento deň chápať ako neoficiálny začatí "detského leta". Škola sa chýli k svojmu koncu, počasie začína byť veľmi príjemné a krásne, vonku je teplo a deti sa už veľmi teší na prázdniny a všetko, čo k dobre stráveným prázdninám patrí. Preto aj keď je tento život uponáhľaný a rýchly, skúsme si nájsť čas na rodinu a predovšetkým na naše deti. Skutočne si niekedy my dospelí ani zďaleka neuvedomujeme akú hodnotu má čas, ktorý strávime so svojimi deťmi. Vyberme sa s nimi na výlet alebo objavovať krásy prírody do lesa. Daruj deťom napríklad knižku, tým menším ju prečítajme. Urobme deťom radosť a darujte im zmysluplný darček.